Lęk przed porodem – i co dalej?

  • by
lęk przed porodem

Ciąża to czas, który kojarzy się z radosnym oczekiwaniem, spokojem, przygotowywaniem się na pojawienie się nowego człowieka. Ale nie tylko takie emocje towarzyszą kobiecie podczas ciąży. Zupełnie normalne jest odczuwanie wielu różnych emocji: obawy, niepewności, czasem złości, smutku, żalu. Niemal każda kobieta w ciąży odczuwa też lęk przed porodem.

Jaką funkcję pełni lęk przed porodem?

Ludzki umysł działa w taki sposób, że to, co jest dla nas nowe, jest jednocześnie niepokojące. W ten sposób wytężamy swoją uwagę, żeby uniknąć przeoczenia czegoś, co mogłoby być dla nas niebezpieczne. Umiarkowany lęk przed porodem pełni podobną funkcję podczas ciąży. Skłania on przyszłą mamę do skupienia myśli na porodzie i zabrania się odpowiednio wcześnie za przygotowania do niego. Gdyby kobiety nie odczuwały przed porodem ani odrobiny lęku czy niepewności, mogłyby nie docenić jego wagi. W konsekwencji groziłoby to (nierzadko nieprzyjemnym) zaskoczeniem po przybyciu na porodówkę.

Lęk przed porodem może dotyczyć zarówno samego procesu rodzenia, jak i szpitala czy konkretnego aspektu porodu (np. nacięcia krocza). Jeśli ten lęk popycha Cię do zdobywania wiedzy, rozmawiania ze specjalistami i sprawdzania swoich opcji – to dobrze. Pozwala Ci on wtedy jak najlepiej przygotować się do nadchodzącego wydarzenia i zmierzyć się z czekającym Cię wyzwaniem.

Lęk przed porodem mnie przerasta. Jak sobie pomóc?

Może być też jednak tak, że lęk przed porodem urasta do takich rozmiarów, że jest Ci trudno sobie z nim poradzić. Twoje codzienne funkcjonowanie jest utrudnione, być może masz problemy ze snem, odczuwasz mnóstwo napięcia. Bardzo często nawiedzają Cię myśli o porodzie, które Cię przerażają i psują Ci humor. Zdobywana w miarę upływu ciąży wiedza zdaje się wcale nie łagodzić lęku, a czasem przeciwnie: nasila go.

W takim wypadku warto zwrócić się po pomoc do psychologa – najlepiej takiego, który zna się na kwestiach okołoporodowych. Taka osoba pomoże Ci skontaktować się ze swoim lękiem i przepracować go, aby nie stał już dłużej na Twojej drodze do dobrego porodu. Wspieranie kobiet w tej drodze to jeden z głównych obszarów mojej pracy. Nie czekaj dłużej, daj sobie pomóc. Tu umówisz się na spotkanie.